Jak powstają spodnie jeansowe?

2022-11-30
Jak powstają spodnie jeansowe?

Spodnie jeansowe to jedne z najpopularniejszych modeli, które towarzyszą użytkownikom od co najmniej kilku wieków. Chociaż dawniej miały do spełnienia konkretne zadania, to obecnie są tak popularne, że chyba nie ma osoby, która nie miałaby ich w swojej szafie. Zapraszamy do poznania krótkiej historii tego kultowego odzienia.

Czym jest jeans i skąd pochodzi ta nazwa?

Jeans to doskonale znany chyba wszystkim na świecie materiał, który na światowym rynku odzieżowym pierwszy raz pojawiał się już w XVIII wieku. Pierwowzorem miała być wynaleziona we Włoszech tkanina, która z czasem ewoluowała, a charakterystyczny splot i pozyskiwany na bazie indygo odcień, zawojował świat. Z jeansu korzystano także we Francji, a dzięki niemieckiemu odkryciu w postaci sztucznych barwników, stawał się coraz częściej użytkowany także i na reszcie globu. Swoją nazwę materiał zyskał od miasta Genua, a także charakterystycznego odcienia, co w wolnym tłumaczeniu daje tzw. błękit genewski, jakim go dawniej określano. Kto wymyślił jeansy? Za prekursorów uznawani są Levi Strauss oraz Jacob Davis, którzy jako pierwsi opatentowali ten gatunek, a ich nazwiska znane są w świecie mody po dziś dzień.

Jeans — jaki to materiał? Przede wszystkim jego skośny splot sprawiał, że był ogromnie trwały. Właśnie dlatego, zanim jeszcze na dobre zagościł we wszechobecnej popkulturze, stanowił nieodłączny element odzieży technicznej dla osób pracujących fizycznie — z górnikami, poszukiwaczami złota i rolnikami na czele. Z czasem do tego bawełnianego materiału zaczęto dodawać dodatkowego wzmocnienia, dzięki czemu był i jest uznawany za jedną z najtrwalszych tkanin użytkowych, jakie wyprodukowano.

WRANGLER - SPODNIE JEANSOWE LARSTON

WRANGLER - SPODNIE JEANSOWE LARSTON

Z czego zrobiony jest jeans?

Materiał jeansowe na spodnie tworzy się z bawełny zwanej też denimem, który wyróżnia się skośną strukturą splotu. Chociaż klasyczne jeansy były pozbawione domieszek, czyli były tworzone wyłącznie z bawełny, to współcześnie do jeansu dodaje się śladowe ilości elastanu, dzięki któremu materiał nie jest tak bardzo sztywny. W związku z tym jest nie tylko wygodniejszy, ale też zdecydowanie lepiej dopasowuje się do sylwetki. Rozwiązanie takie ma sporo zwolenników, gdyż modele takie są bardziej komfortowe w noszeniu.

Jak wygląda produkcja spodni jeansowych?

Produkcja spodni jeansowych to proces złożony, który może zajmować nawet do kilku tygodni. Składa się na niego wiele elementów — utkanie materiału, wycinanie poszczególnych części składowych, zszywanie, a także dodawanie takich elementów jak zamki, czy kieszenie. Kiedy powstanie już zarys konkretnego modelu, można przejść do nadawania danej parze indywidualnych cech takich jak wszelkie przetarcia, przeszycia, czy cieniowania.

Spodnie wrangler — produkcja to proces dosyć złożony, nad którym pracuje sporo osób, dlatego wiele modeli ma indywidualne cechy, których na próżno poszukiwać u pozostałych modeli. Każda fabryka jeansów w Polsce, która specjalizuje się w szyciu z tego materiału, dba o to, aby każdy model spełnił należyte standardy i był synonimem jakości na każdym etapie produkcji — od szycia, po wykończenie.

WRANGLER - SPODNIE JEANSOWE WILD WEST

WRANGLER - SPODNIE JEANSOWE WILD WEST

W jaki sposób wydobywa się różne kolory jeansu?

Produkcja jeansów oprócz szycia konkretnych fasonów obejmuje także ich barwienie na rozmaite odcienie. Zazwyczaj proces ten polega na doborze odpowiednich barwników, dzięki czemu poza klasycznymi modelami w niebieskim kolorze można uzyskać także choćby czarne damskie jeansy. Ogromnie popularne są również wszelkie jasne odmiany — zarówno te szare, jak i również białe, które powstają w procesie wybielania.

Coraz modniejsze stają się jednak nie tylko klasyczne niebieskie i eleganckie jeansy czarne męskie oraz damskie, ale także wszelkie kolorowe jeansy, których intensywne odcienie uzyskuje się dzięki stosowaniu różnorodnych barwników chemicznych — od zieleni, po róże, fiolety i nie tylko. Warte uwagi są także propozycje cieniowane, czy w rozmaite wzory, dzięki którym jeans ma naprawdę wiele oblicz.

CROSS JEANS - JEANSY JUDY

CROSS JEANS - JEANSY JUDY

W jaki sposób tworzy się różne kroje spodni jeansowych?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak to jest zrobione — jeansy, a ich kroje. Do wyboru jest bowiem sporo propozycji, które różnią się od siebie zarówno pod względem stanu, jak i również wyglądu nogawki. Aktualnie ogromnie popularne są spodnie jeansy damskie z wysokim stanem, które doskonale pasują do większości sylwetek, chociaż można wyczuć również powrót fasonów w typie biodrówek, które sprawdzą się u szczuplejszych osób. Jak tworzy się modne jeansy męskie i damskie? Projektuje się i wykrawa poszczególne formy, które następnie stają się bazą do produkcji całej kolekcji.

WRANGLER - JEANSY SKINNY ZIP

WRANGLER - JEANSY SKINNY ZIP

Jeśli chodzi o nogawki, od wielu sezonów zainteresowanie wzbudzają jeansy damskie rurki, które dzięki wąskiej formie świetnie pasują do obszerniejszych bluz i basic’owych koszulek. Do najbardziej uniwersalnych propozycji należą jednak jeansy damskie z prostą nogawką, które znajdą zastosowanie w wielu casualowych stylizacjach. Na rynku znaleźć można też jednak wiele innych fasonów: szerokie dzwony, zapewniające swobodę wide leg, luźne slouchy, slim fit, boyfriendy, czy będące ich przeciwieństwem skinny. Każde z nich są inne i z pewnością znajdą swoich zwolenników, upewniając w przekonaniu, że jeans jest synonimem uniwersalnego podejścia do mody.

Polecane

pixel