Jak prać jeansy? Poznaj 5 złotych zasad!

2021-10-19
Jak prać jeansy? Poznaj 5 złotych zasad!

Czy wystarczy włożyć spodnie do pralki, wsypać środek piorący i ustawić program, aby dobrze wyprać jeansy? Oczywiście, że nie! Aby prawidłowo to zrobić, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Jakich?

Kochamy je za modny i ponadczasowy wygląd, uniwersalne wykorzystanie do wielu stylizacji oraz umiejętność wyeksponowania lub zatuszowania mankamentów sylwetki. Jeansy, bo o nich mowa, to bez wątpienia kultowy element odzieży codziennej, po który chętnie sięgamy – niezależnie od wieku, płci czy preferencji modowych. Aby jednak ulubione, modne jeansy męskie lub damskie na długo zachowały swój pierwotny wygląd, należy prać je w odpowiedni sposób. A to, jak się okazuje, nie dla wszystkich jest takie oczywiste...

Jeansy i ich fenomen

Czym wyróżnia się jeans? Przede wszystkim stosunkowo grubym i sztywnym materiałem, który bez większych trudności dopasowuje się do ciała, zapewniając maksymalny komfort i wygodę – niezależnie od pory roku. Występuje w wielu kolorach, odcieniach i fasonach do wyboru, dzięki czemu każdy, bez względu na płeć, może dobrać dla siebie model idealny. Największym zagrożeniem dla jeansów, niezależnie od tego, czy będą to jeansy damskie rurki, czy modele na wysokim stanie jest niewłaściwe pranie. Choć denim sam w sobie zalicza się do materiałów dość trwałych i wytrzymałych na działanie szkodliwych czynników, to jednak – przy nieodpowiednim praniu – może ulec deformacji i utracie koloru. Na co zatem zwrócić uwagę, aby przedłużyć żywotność swoich ulubionych jeansów?

Po pierwsze – temperatura prania jeansów

Dobór odpowiedniej temperatury jest jednym z najważniejszych czynników, o którym należy pamiętać przygotowując pranie. Warto w tym zakresie sugerować się oznaczeniami na metce podanymi przez producenta. Zwykle jest to 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura mogłaby spowodować skurczenie bawełnianych włókien (czego efektem byłaby utrata fasonu) oraz wyblaknięcie koloru. Oprócz temperatury, istotna jest również ilość obrotów podczas wirowania. Nie powinna wynosić więcej niż 800 wirowań na minutę.

LEE - JEANSY CAROL

LEE - JEANSY CAROL

Po drugie – częstotliwość prania

Kolejnym istotnym czynnikiem jest ograniczenie częstotliwości prania. Niektórzy wychodzą z założenia, że nie powinno się tego robić częściej niż raz na pół roku. Warto jednak mieć na uwadze swój komfort i mimo wszystko denimowe spodnie prać nieco częściej – choćby z tego względu, aby usunąć z nich nagromadzony brud i kurz. Jedynie podczas prania nowych, przyniesionych ze sklepu spodni dobrze jest się wstrzymać jak najdłużej. Wszystko dlatego, aby miały czas na dostosowanie się do naszej sylwetki. Przed pierwszym praniem zaleca się ich uprzednie namoczenie w roztworze zimnej wody z solą i octem – dla przedłużenia trwałości ich koloru.

Po trzecie - ręcznie czy mechanicznie?

Jeans lubi delikatne pranie. Nie oznacza to jednak, że musimy prać go ręcznie. Kluczową kwestią jest dobór właściwego programu, który nie wyrządzi krzywdy włóknom. Doskonale w tym zakresie sprawdzi się program do prania ręcznego lub przeznaczony do delikatnych tkanin.

WRANGLER - JEANSY BOYTON

WRANGLER - JEANSY BOYTON

Po czwarte – z czym prać jeansy?

Zasada jest prosta. Denimowe spodnie warto prać z ubraniami w podobnym kolorze. I koniecznie na lewej stronie! Dla przykładu, czarne jeansy damskie oraz jeansy czarne męskie należy umieszczać w pralce z czarnymi ubraniami. Z kolei błękitne – z jasnymi. To ważne, ponieważ barwnik stosowany do farbowania jeansów wypłukuje się podczas prania, dlatego może barwić inne tkaniny.

Po piąte – jakie detergenty używać do jeansów?

Aby denimowe spodnie na długo zachowały kolor i fason, należy starannie dobierać środek piorący. Jeansy w klasycznym, niebieskim kolorze warto prać w proszku lub płynie do prania kolorowej odzieży. W przypadku czarnych, lepiej zdecydować się na płyn piorący, ponieważ proszek może pozostawić na nich nieestetycznie wyglądające zacieki. Co ważne, do prania nie używamy wybielaczy ani płynów zmiękczających, gdyż naruszają one strukturę jeansów.

Polecane

LEE - JEANSY JODEE

LEE - JEANSY JODEE

329,99 zł229,99 zł
pixel