Jak prasować jeansy?

2022-04-21
Jak prasować jeansy?

Od lat uwielbiamy jeansy! Są zawsze modne i niesamowicie wygodne. Dobrze będą współgrać z każdą casualową stylizacją. Jednak jak wszystkie ubrania z bawełny, mają tendencję do gniecenia, zwłaszcza bezpośrednio po praniu. Czy można prasować dżinsy i jak to zrobić prawidłowo?

Czy prasować jeansy?

Na to, jak prezentują się ubrania i jak długo wyglądają dobrze, wpływa szereg czynników. Ważne jest m.in. to, w jakiej temperaturze się je pierze i jakich środków się do tego używa. Nie bez znaczenia jest również prasowanie. Jeśli wykona się je przy zbyt gorącym żelazku, bardzo łatwo można uszkodzić tkaninę. A jak prasować spodnie jeansowe? Czy w ogóle można to robić?

Prasowanie jeansów jest dozwolone, ale nie obowiązkowe, a przynajmniej nie zawsze. Spodnie są wygniecione głównie po praniu i widoczne od razu po tym, jak je założysz. Wystarczy nieco rozchodzić jeansy, by większość zagnieceń się rozprostowała. Jeśli więc masz nieco czasu na to, by przed wyjściem z domu rozchodzić jeansy damskie bądź męskie, zrezygnuj z prasowania. Będzie to z korzyścią dla denimu. Poza tym są takie kroje jak boyfiendy lub baggy, przy których obecność zagnieceń będzie eksponować swobodę stylizacji. Przy jeansach z elastanu, które dopasowują się do sylwetki, zagniecenia są mniejsze i też czasem można prasowania uniknąć. Jeśli jednak czasu nie masz lub spodnie jeansowe chcesz założyć do elegantszej stylizacji, musisz wiedzieć czym i w jakiej temperaturze prasować jeansy. W przeciwnym razie, zamiast poprawić ich estetykę, możesz przyczynić się do tego, że jeans szybciej przestanie wyglądać dobrze.

LEE - JEANSY BREESE BOOT MID

LEE - JEANSY BREESE BOOT MID

Czym prasować spodnie jeansowe?

Jedno z podstawowych pytań, jakie sobie zadajesz, kiedy masz prasować jeans – prasować żelazkiem czy parownicą? Zdecydowanie bezpieczniejszym dla twoich sposobem będzie posługiwanie się parownicą bądź żelazkiem parowym. Korzystając z tradycyjnego żelazka, trzeba bardzo uważać na zalecenia producenta względem temperatury prasowania. Żelazko znacznie łatwiej może uszkodzić modne jeansy męskie lub damskie niż parownica. Zaletą pary jest także to, że będzie odświeżać ubrania, a więc częstotliwość prania będzie mniejsza, co jest nie bez znaczenia dla ich żywotności. Skoro wiesz już, że denim prasować można, wiesz też, czym najlepiej to wykonać, pora przejść do tego, by prześledzić, jak wyprasować spodnie krok po kroku.

LEE - SPODNIE JEANSOWE LUKE

LEE - SPODNIE JEANSOWE LUKE

Jak szybko wyprasować spodnie jeansy?

Pierwszą rzeczą, jaką należałoby zrobić, to analiza metki. Producent najlepiej wie, z czego jego ubrania są zrobione i jak trzeba z nimi postępować. Podczas prasowania nigdy nie przekraczaj temperatury, jaka się na metce znajduje. Druga rzecz, o której nie możesz zapominać, kiedy zastanawiasz się, jak szybko wyprasować jeansy, to odwrócenie ich na lewą stronę. To ważne, a jednak zapomina o tym wiele osób. To prosty sposób, by na spodniach nie było żadnych odbarwień ani linii prasowania, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

Ponadto lepsze i szybsze efekty uzyskasz, prasując szorty damskie bądź inne ubrania z jeansu, kiedy będą jeszcze lekko wilgotne. Materiał szybciej się rozprostuje niż wtedy, gdy jest suchy. Tak samo, jak w przypadku prasowania koszul, tak i elementy jeansów prasuje się w odpowiedniej kolejności. Rozpocznij od pasa, dalej wyprasuj spodnie w biodrach i na końcu nogawki – każdą osobno.

Powyższe zasady są dość uniwersalne i sprawdzą się w przypadku wielu spodniach, także tych z kantem. Jak się robi kant w spodniach? Tutaj również spodnie są na lewą stronę i zaczyna się od pasa, ale już przy nogawce postępuje się inaczej. Układa się je tak, by szwy były na środku nogawki, natomiast miejsce, w którym ma być kant, było ułożone wzdłuż krawędzi deski. Prasuj nogawki od dołu do góry i nie dotykaj żelazkiem kantu. To pozwoli uniknąć marszczenia się tkaniny.

LEE - SZORTY STELLA PLEATED SHORT

LEE - SZORTY STELLA PLEATED SHORT

Jeansy – jak dbać o nie na co dzień?

Kupując jeansy, każdy chce, by były one wytrzymałe i służyły przez długi czas. W tym celu musisz najpierw postawić na spodnie dobrego i sprawdzonego producenta, a następnie odpowiednio o nie dbać. Jedną z czynności wpływających na wytrzymałość i prezencję jeansu, jest prawidłowe prasowanie. Jednak nie jest to jedyne, co ma znaczenie. Jeans to fantastyczny materiał, ale nie lubi, kiedy się go pierze, a już szczególnie w wysokiej temperaturze. Jeśli więc spodnie nie są brudne, postaraj się pranie troszkę odroczyć. I tutaj warto wrócić do tego, co było wyżej – skutecznym sposobem na odświeżenie jeansu bez konieczności prania, jest wykorzystanie właściwości odświeżających pary.

Jak dbać o dżinsy podczas suszenia? Nie wystawiaj ich na słońce, szczególnie jeśli są to czarne jeansy damskie lub jeansy czarne męskie! Kiedy jest ciepło i za oknem jest piękna pogoda, to naturalne, że pranie rozwiesza się na zewnątrz, ale dla jeansów nie jest to dobre. Przez działanie promieni UV kolory mogą szybciej blednąć.

Pamiętając o wszystkich podpowiedziach, o jakich wspomnieliśmy dzisiaj, możesz mieć pewność, że twoje jeansy będą wyglądać fantastycznie przez długi czas!

Polecane

pixel